Καρδερίνες, Άγριες ή Εκτροφής;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά και Υβρίδια' που ξεκίνησε από το μέλος Λεονάρδος, την 29 Μαϊ 2007.

1. Λεονάρδος

Λεονάρδος New Member

Περιοχή:
    Μεσολογγι
    Καλά μην είσαι τόσο απόλυτη (αν και πρέπει να παραδεχτώ ότι ο αριθμός των αγριοπουλιών ολοένα και μειώνεται) πάντως έχεις πάει ποτέ να πιάσεις πουλιά να δεις τη γλύκα??? Εμένα πάντως για μια φορά το χρόνο μου αρέσει πάρα πολύ (μην υπερβάλουμε κι όλας!) έτσι απλά για να κρατήσεις ένα δυό πουλάκια για καινούριες φωνές!Έχει γλύκα για σκέψου το λίγο! :D:D:D

Καρδερίνα Carduelis Carduelis

to hide all adverts.
  2. nakis

nakis Banned

Απάντηση: Καρδερίνες: Άγριες ή Εκτροφής;

OΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΣΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ
    ΑΘΗΝΑ ΠΕΙΡΑΙΑ Κ ΓΥΡΩ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΖΑΡΙ
    ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΣΧΙΣΤΟ ΓΙΑ ΑΓΡΙΟΠΟΥΛΑ ,,
    ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΝΑ ΒΛΕΠΑΤΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ...
    ΜΩΡΑ { ΚΟΙΝΩΣ ΓΙΑΒΡΙΑ}. ΣΤΟΥΣ ΣΑΡΜΑΔΕΣ ΜΑΖΙ Κ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ
    ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΗ Η ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΟΥΣ.
    ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΗ Η ΘΥΡΟΦΥΛΑΚΗ Κ ΝΑ ΓΙΝΗ ΕΝΑ ΜΠΑΧΑΛΟ ΝΑ ΣΥΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΟΥΛΟΥΣΕ ΠΟΥΛΙΑ .ΚΑΠΑΤΣΕΔΕΣ Κ ΞΟΒΕΡΓΕΣ
    ΚΑΤΕΥΘΙΑΝ ΑΥΤΟΦΟΡΩ Ο ΝΟΜΟΣ ΥΠΑΡΧΗ Κ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΤΕ
    ΑΛΛΑ ???????????? ΕΑΝ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ ΝΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΖΑΡΙ Η
    ΣΤΑ ΚΟΛΟΜΑΓΑΖΑ
    ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝΕ .. ΠΟΙΟΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΛΜΟΥΣΕ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΗ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΣΤΗΣΕΙ ΔΥΧΤΙΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΗ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΗ
    ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΝΩ
    Last edited: 29 Μαϊ 2007
  3. dimitris

dimitris New Member

Περιοχή:
    Αθήνα-αργυρουπολη
    Όνομα:
    δημητρης
    Ring No.:
    Ε 154

με τοσα που γραφωνται και διαβαζωνται περι νομου, περι μπραβο ,περι θεμα τυχης (δεν υπονοω τιποτα ,για τιχον παρεξηγησεις )εχω και εγω ενα ερωτημα, για να εκτρεφεις καρδερινες στο κουμαση σου ,απο καπου προερχονται, λογικα απο την φυση,
    μιας και δεν ειναι σαν τα καναρινια να μην εχεις προβλημα με τους νομους?

και κατι αλλο θα μου πεις εγω την αγορασα και εχει και δαχτυλιδι ,ναι αλλα στην φυση δεν ειδα καρδερινα να εχει δαχτηλιδια η κατι αλλο,οποταν και εσυ συνεργος, παραβατης του νομου, γιατι καποιος αλλος την επιασε της εβαλε ενα δαχτυλιδι και την εκανε νομιμη ?
    και γιατι να πω μπραβο και να μην τον κατηγωρο και αυτον που εκτρεφει καρδερινες ?λογικα παρανομη κατωχη δεν ειναι?
    παιδια να μην παρεξηγηθω και γινω το μαυρο προβατο μια απορια εχω.
  4. dhmhtrhs13

dhmhtrhs13 New Member

Περιοχή:
    Καβάλα

Ρε παιδια ελεος.. Κ εγω καρδερινα χωρις δαχτυλιδι εχω.. Πιασμενη Δλδ.. Αλλα επειδη δεν μπορω να παρω αυτη τη στιγμη εκτροφης(πιστευω πως την εχουν δει καπως πολλοι εκτροφεις καρδερινας κ για αυτο το λογο κανει 200 το ζευγ...).. Γιατι να μην παιρνεις απο εκτροφεα, κ να την παιρνεις απο τη φυση?? Αν θες πανε πιασε 2, 4, αλλα με σκοπο να βγαζεις μικρα..Να σου πω και μπραβο.. Οχι ομως για μουλους.. κ μετα απο 1,2 χρονια αλλη καρδερινα.. Οσο για τα καναρινια, κ αυτα καποτε ετσι ξεκινησαν.. Απο αγρια.. Εχεις την εντυπωση οτι δημιουργηθηκε ζωη σε κλουβι??????
  5. Isidoros

Isidoros New Member

Περιοχή:
    Αθήνα
    Όνομα:
    ισίδωρος

Παιδιά το συγκεκριμένο θέμα είναι αρκετά σοβαρό και σηκώνει πολλές ώρες κουβέντα.Έχω σκεφτεί το θέμα αρκετές φορές και πραγματικά τα συμπεράσματα που έχω βγάλει είναι κάθε φορά διαφορετικά.Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.Δεν θέλω να κατηγορηθώ από κανέναν,και αυτά που γράφω είναι καθαρά σκέψεις δικές μου.
    Πρώτα πρώτα να ξεκαθαρίσουμε το θέμα αν επιτρέπεται ή όχι να πιάνουμε άγρια πουλιά.Απόσο γνωρίζω εδώ και χρόνια αυτό απαγορέυεται.Δεν νομίζω να υπάρχει νόμος που να λέει πιάστε μέχρι δέκα πουλιά με τις ευλογίες του δασαρχείου και από την άλλη να σου λέει ο ίδιος νόμος απαγορέυεται να στήνεις δίχτυα και ξόβεργες.Άρα λοιπόν εκ των πραγμάτων νομίζω ότι δεν υπάρχει νόμος.Νόμος που να επιτρέπει να πιάσεις άγρια πουλιά υπάρχει στην Ιταλία και σε άλλα ευρωπαικά μέρη που κάτω από ειδικές συνθήκες σου δίδεται άδεια και ότι πιάσεις μέχρι έναν ορισμένο αριθμό το καταγράφεις και πολλά άλλα που για το ελληνικό κράτος είναι ψιλά γράμματα.
    Βέβαια εδώ τίθεται και ένα ερώτημα.Τελικά κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με την εκτροφή καρδερίνας ή κάποιου άλλου άγριου πουλιού τί να προτιμήσει.Την αγορά κάποιου ζευγαριού από εκτροφέα ή κάποιο άγριο ζευγάρι από ένα petshop της γειτονιάς του?
    Αν πάρουμε την πρώτη περίπτωση ψάχνουμε να βρούμε κάποιον εκτροφέα βλέπουμε τα πουλιά που διαθέτει αν μας το επιτρέψει βέβαια και μετά μας λέει την τιμή που μας κάνει να τρέχουμε σαν μηχανάκια.
    Στην δέυτερη περίπτωση θα δούμε κάποιο ζευγάρι σε κάποιο μαγαζί και θα το αγοράσουμε άσχετα αν αυτό το ζευγάρι ζει μέσα στην βρώμα και την λυσοδεία.
    Παιδιά μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.Όλοι μας κάποια στιγμή είχαμε στο σπίτι μας κάποιο άγριο πουλί.Αυτό για μένα δεν είναι κακό.Και για να προλάβω κάποιους μην μου πείτε ότι όλοι που έχουν καρδερίνες εκτροφής ξεκίνησαν με καρδερίνες εκτροφής.Κάποια στιγμή αγόρασαν ένα ζευγάρι καρδερίνες άγριες και από εκεί ξεκίνησαν.Και αυτό δεν είναι κακό.Νομίζω λοιπόν ότι κάπου έχει χαθεί το μέτρο.Κάποτε συζητούσαμε ότι είχαμε μία καρδερινούλα που χάλαγε τον κόσμο μετά πήγαμε και στην αναπαραγωγή και εκεί κάπου χάσαμε την μπάλα.Ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνούν με αυτά που σας λέω όμως δεν πρέπει να ξεχνάει κανείς ότι όλοι ξεκινήσαμε έχοντας ένα κοινό σημείο.Την αγάπη μας για τα πουλάκια.
  6. sophia pj.

sophia pj. New Member

Περιοχή:
    Πειραιάς

θα συμφωνησω με τον Ισιδωρο ..το θεμα "σηκωνει " μεγαλη συζητηση! Οντως στο Σχιστο γινεται πανικος..καθε Κυριακη..γιατι καποιοι δεν κανουν σωστα την δουλεια τους.(nakis) και θα επρεπε να τους κυνηγανε αλυπητα!Ναι ειναι αληθεια πως αυτοι που πουλανε αγρια με δακτυλιδι εχουν κουφες τιμες (dhmhtrhs13) και ειναι βασικος λογος αυτος που μας οδηγει στο να αποκτησουμε πουλια που εχουν αιχμαλωτιστει !Σιγoυρα (dimitris)δεν υπαρχουν στην φυση αγρια με δακτυλιδι...απο καπου ξεκινησε ολο αυτο (αιχμαλωσια -εκτροφη-διακινηση)...
    Αλλα εχει διαφορα ..αλλο να εχεις 1-2 πουλια απο αγαπη και να παιδευεσαι να τα ζευγαρωσεις..και αλλο ειναι να αλωνιζεις την υπαιθρο χρησιμοποιοντας καθε μεσω για να αιχμαλωτισεις αγρια και να τα οικονομησεις!Η υπερβολη και το...''ξεπουλημα'' κανει την διαφορα!Τι να τον κανω τον νομο αν δεν τηρειται!(οχι τοσο απο το κρατος που ως γνωστον εχει τον ..χαβα του! αλλα και απο μας!) Και που ειναι οι νομοι για τις συνθηκες κατω απο τις οποιες καποιοι εχουν και διακινουν πουλια??(καναρινια και οχι μονο).:cool:
  7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όνομα:
    Σταύρος
    Φροντίζω:
    Καναρίνια

Θα ήθελα να πω ότι εδώ δεν κάνουμε δίκη αλλά εκφράζουμε ο καθένας με τη σειρά του τους προβληματισμούς μας σε ένα σοβαρό θέμα με αφορμή το μήνυμα του peidis. Επίσης, πιστεύω πως έπρεπε να μεταφερθει η συζήτηση σε αυτό το ξεχωριστό - αυτόνομο θέμα, γιατί αποτελεί ολόκληρο κεφάλαιο και η ανάπτυξη της δεν αφορά αποκλειστικά στον peidis.
  8. dhmhtrhs13

dhmhtrhs13 New Member

Περιοχή:
    Καβάλα

Συμφωνω μαζι σου Ισιδωρε.. Ηθελα για φετος να παρω 2 ζευγ καρδερινες, αλλα πως να τις παρω?? 350 ευρω για 4 πουλια??:eek: Ελεος.. κ μετα Σου λενε οτι βγαζουν ισα ισα τα εξοδα.. Λυπαμαι αλλα δεν το πιστευω.. Απλα μεσα στα εξοδα μαλλον συμπεριλαμβανονται κ καποιες μεταλλαγμενες.. Δε θα τα πληρωσω εγω ομως..nono Τσπ..
    Last edited: 29 Μαϊ 2007
  9. epo

epo New Member

Περιοχή:
    Ελλάδα

οσον αφορα τις τιμες:eek:,δημητρη εχεις απολυτο δικιο!
    ασε που ειναι κ πολυ δυσκολο να βρεις τετοιου ειδους πουλια(δαχτυλιδωμενα) ειδικα στην επαρχια!
    εγω για παραδειγμα θελησα στο παρελθον να βρω κ δεν μπορουσα!
    γενικα παντωs για το αρχικο -post οπως ειπωθηκε κ παραπανω-προκειται για ενα μεγαλο θεμα!
  10. dhmhtrhs13

dhmhtrhs13 New Member

Περιοχή:
    Καβάλα

Nαι ρε φιλε.. Ακουστε σκηνικο: Παω σε πετ σοπ, κ βλεπω καρδερινες... Ρωταω: Εχεις εκτροφης? μου λεει ολες για εκτροφη ειναι (μαλλον για τροφη εννοουσε...:confused:) Εξηγω τελοσπαντων τι ειναι εκτροφης, Κ αυτη αρχιζει και γελαει.........:confused::confused: κ λεει.. Μα καλα, οι καρδερινες δεν αναπαραγωνται σε αιχμαλωσια.. :eek::eek::eek:

Ναι μεν εχει αγνοια κ τι να σου πει αλλο, αλλα σαν ιδιοκτητρια πετ σοπ, δεν επρεπε να ξερει (τουλαχιστον , αφου δεν ειχε...) τι συμβαινει??:confused:

(οντως καπως ετσι ημουν οταν εφυγα... --->>:confused::eek:)
  11. epo

epo New Member

Περιοχή:
    Ελλάδα

δημητρη--αν κ ξεφευγω απο το αρχικο θεμα-οι ιδιοκτητες των περισσοτερων PET SHOP ειναι ασχετοι!
    κ κανουν πραγματικα πολυ κακο σε οσους ειναι αρχαριοι στην περιποιηση ενος πουλιου!να δεις εμενα τι μου ελεγαν αρχικα!
    πχ.οτι τα αρσενικα καναρινια :mad::mad::mad:
    ΠΟΥ ΖΕΥΓΑΡΩΝΟΥΝ ΧΑΝΟΥΝ ΤΗ ΦΩΝΗ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑ!! ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!ΑΚΟΥ:eek:
    κ αφου ειναι ασχετοι με τα καναρινια σκεψου με τις καρδερινες!
  12. Isidoros

Isidoros New Member

Περιοχή:
    Αθήνα
    Όνομα:
    ισίδωρος

Παιδιά όντως αρκετοί και ευτυχώς όχι όλοι που έχουν pet-shop είναι άσχετοι.Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να τα πάρουν.Έτσι βρίσκουν πάτημα όρισμένοι εκτροφείς να πουλούν την πραμάτια τους πανάκριβα.
    Παιδιά νομίζω ότι προτιμότερο είναι κάποιος να ξεκινήσει με ένα άντε δύο ζευγάρια καρδερίνες άγριες αγορασμένες από κάποιο pet-shop που εμπιστέυεται και με τα λεφτά που θα δίναμε για ήρεμες (έτσι τις λένε) να φτιάξουμε δύο όμορφες κλούβες και να ξεκινήσουμε από αυτές.Πιστέψτε με όλοι έτσι ξεκίνησαν.Όποια αποτυχία και να έχουμε τουλάχιστον θα μας μείνειη γλύκα τις προσμονής.Αυτό νομίζω ότι αξίζει περισσότερο απόλα.
  13. dhmhtrhs13

dhmhtrhs13 New Member

Περιοχή:
    Καβάλα

Κ εγω αυτο σκεφτηκα να κανω, αλλα ελα ντε που δεν βρισκεις θηλυκη καρδερινα..:(
  14. Isidoros

Isidoros New Member

Περιοχή:
    Αθήνα
    Όνομα:
    ισίδωρος

Με υπομονή θα βρεθεί και αυτή.
  15. epo

epo New Member

Περιοχή:
    Ελλάδα

Ισιδωρε σωστα τα λες!
    εγω ακομη δεν εχω καρδερινες,αν κ ασχολουμαι χρονια με καναρινια!
    σκεφτομαι ομως να βρω ενα ζευγαρι φετος!κ ισως κανω αυτο που προτεινεις!
    βεβαια θα προτιμουσα "ημερες" αλλα,οπως ειπαμε, δυσκολα κ ακριβοπληρωμενα βρισκεις!:mad:
  16. dhmhtrhs13

dhmhtrhs13 New Member

Περιοχή:
    Καβάλα

Να σαι καλα ισιδωρε, Αλλα πρεπει να παρω καπατζα και να βγω εξω.. :D Και ομως εδω δεν βρισκεις παρα μονο αρσενικες, γιατι πολυ απλα τις θεωρουν αχρηστες τις αλλες κ τις ελευθερωνουν αμεσως..(παλι τυχερες οι γυναικες.....)
  17. Isidoros

Isidoros New Member

Περιοχή:
    Αθήνα
    Όνομα:
    ισίδωρος

dhmhtrh θα το κανονίσουμε να σου στείλω εγώ σε κάνα μήνα.
  18. Λεονάρδος

Λεονάρδος New Member

Περιοχή:
    Μεσολογγι
    Καλά την αγάπη μας για τα πουλάκια μπορούμε να τη δείξουμε και να τη βιώσουμε με το να μην φυλακίζουμε ‘τουλάχιστον από ‘δω και πέρα’ τα είδη ελεύθερα. Ότι έγινε έγινε. Έχεις δίκιο και τα καναρίνια με τον ίδιο τρόπο μπήκαν στο κλουβί! Έχετε πάει ώμος μια βόλτα στην επαρχία όταν ξεκινάει το μπάσιμο των πουλιών??? Εκεί μία ολόκληρη κοινωνία βρίσκεται στους αγρούς και περιμένει…. Ας μπούμε ώμος και στην δική τους κουλτούρα, δεν είναι εύκολο να πείσεις κάποιον ότι με αυτό που κάνει προκαλεί οικολογικό πρόβλημα! Ιδιαιτέρα όταν αυτή η συνήθεια έχει περάσει από πατέρα σε γιό αιώνες τώρα! Αλλά όπως προείπα έχετε συμμετάσχει σε τέτοια διαδικασία να δείτε τη γλύκα? Εμένα τουλάχιστον μου κόλλησαν το χούι κάτι ντόπιοι φίλοι και για μας είναι κάτι σαν γιορτή μια δυο φορές το χρόνο να βγαίνουμε και να πιάνουμε 5-10 πουλάκια (τα οποία και δεν κρατάμε πάντα). Πιστεύω ότι όταν το έχεις δίπλα σου και είναι αποδεκτό από το μεγαλύτερο μέρος του κόσμου που συναναστρέφεσαι τότε είναι πολύ ποιο εύκολο να μπεις και εσύ στη διαδικασία και… Αν και ευ’ όσον μπεις σε αυτό το χορό είναι καθαρά θέμα επιπέδου να κρατήσεις ένα μέτρο (δεν υπονοώ κάτι και δεν έχω σκοπό να προσβάλω κανένα απλά αυτή είναι η άποψή μου και φυσικά είναι συζητήσιμη και ανοιχτή σε κάθε αντίθετη!)
    Όσον αφορά το παζάρι του Σχιστού και γενικά την αγοραπωλησία σίγουρα είναι απαράδεκτο!! Αλλά επίσης απαράδεκτες είναι και οι τιμές 200 και 300 ευρώ το ζευγάρι εκτροφής! Με τέτοιες τιμές γιατί να μην πάω να πιάσω ή να αγοράσω άγρια που είναι και ποιο φθηνά?? Δεν είμαι και κανένας Ωνάσης!
    Τέλος μία ερώτηση: τα μεγάλα εκτροφεία πως ανανεώνουν τα αίματά τους?? Μήπως με άγρια πουλάκια (γιαβράκια)???
  19. Isidoros

Isidoros New Member

Περιοχή:
    Αθήνα
    Όνομα:
    ισίδωρος

Λεονάρδε σε αυτά που λες δεν διαφωνώ.Όμως πρόσεξε κάτι.Οι παλιοί πουλάδες και οι κάτοικοι του χωριού που λες είχαν την νοοτροπία να πηγαίνουν να πιάνουν πουλιά αλλά έιχαν και μία διαφορά.Επειδή τότε τα καναρίνια δεν ήταν και τόσο διαδεδομένα και η τιμή τους αρκετά τσουχτερή για τα τότε οικονομικά δεδομένα έπιαναν άγρια.Τους άρεσε να έχουν δύο τρεις καρδερίνες στο κλουβί για να τις ακούν.Η διαφορά ήταν ότι όσο φτώχεια και να υπήρχε τότε ποτέ κανείς πουλάς δεν πούλησε πουλί.Ποτέ.Το είχαν σε γρουσουζιά να πουλούν τα πουλιά.Καλύτερα είχαν να τα χαρίσουν παρά να τα πουλήσουν.Μόνο τα τελευταία χρόνια κάποιοι έξυπνη εκμεταλέυτηκαν την αγάπη κάποιον και τα πουλούν σε εξωφρενικές τιμές.
  20. Λεονάρδος

Λεονάρδος New Member

Περιοχή:
    Μεσολογγι

Μα ναι αυτό ακριβός είναι το πρόβλημα Ισίδωρε. Νομίζει ο κόσμος ότι με το να πιάνει και να πουλάει τα πουλιά που πιάνει θα γίνει πλούσιος ή ότι θα λύσει το οικονομικό πρόβλημα της ζωής του! Μα καλά δεν πάμε καθόλου καλά:mad:! Έχει χαθεί νομίζω ο ρομαντισμός από τι ζωή μας και όλοι αρχίζουν να στρέφονται προς το εύκολο κέρδος! Είναι τύχη να μπορεί κάποιος να καυχηθεί ότι δεν ανήκει σε αυτό το κοινωνικό σύνολο και ας είναι δαχτυλοδιχτούμενος σε αυτό!
    Τέλος πάντων οφείλω να ομολογήσω ότι γνωρίζω πολλούς από αυτούς που λες! Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι στην επαρχία, και όχι μόνο, ελπίζω, που τηρούν αυτό που λες:)!