Η βιταμινη GOLD PATEE ειναι καλη;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Διατροφή Καναρινιών' που ξεκίνησε από το μέλος valantis1, την 25 Μαρ 2008.

1. valantis1

valantis1 New Member

Περιοχή:
    Λάρισα
    Όνομα:
    Βαλαντης
    Η βιταμινη GOLD PATEE ειναι καλη?

to hide all adverts.
  2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όνομα:
    Σταύρος
    Φροντίζω:
    Καναρίνια
    Απάντηση: Gold patte

Είναι αβγοτροφή και όχι "βιταμίνη".

Θεωρείται από τις καλές, μεταξύ άλλων.
  3. valantis1

valantis1 New Member

Περιοχή:
    Λάρισα
    Όνομα:
    Βαλαντης

Δηλαδη αν βαζω αυτη να μην βαζω αυγο?
  4. Stavros

Όνομα:
    Σταύρος
    Φροντίζω:
    Καναρίνια

Εξαρτάται... Αν δεν έχεις πολλά πουλιά και σε βολεύει ο τρόπος, μπορείς να εξακολουθήσεις να τους δίνεις αβγό σκέτο, αρκεί να το αντικαθιστάς συχνά. Διαφορετικά, ξηρή αβγοτροφή του εμπορίου ή http://petbirds.gr/forum/t767/
  5. valantis1

valantis1 New Member

Περιοχή:
    Λάρισα
    Όνομα:
    Βαλαντης

Ευχαριστω stavro. Δινεις πολλες πληροφοριες σε αρχαριους σαν εμενα. Νασαι καλα.
  6. Rainbow

Rainbow Banned

Περιοχή:
    Κιλκίς
    Όνομα:
    Δημήτρης

Εγω που τη χρησιμοποιησα δεν εμεινα ευχαριστημενος και δεν ειναι υγρη οσο λεει orlux,πιο καλα ξηρη αυγοτροφη και την φτιαχνεις οπως θελεις,προσθετεις κι αλλα πραγματα οπως σπιρουλινα,αυγο,πολυβιταμινες,χρωστικες κτλπ
  7. Rainbow

Rainbow Banned

Περιοχή:
    Κιλκίς
    Όνομα:
    Δημήτρης

Ασχετο με την patee

χρησιμοποιει κανεις την ξηρη κοκκινη αυγοτροφη της orlux?
  8. Αλεξία

Αλεξία New Member

Περιοχή:
    Γλυφάδα
    Όνομα:
    Aλεξία

Εγω την έχω αγοράσει αλλά μου την έδωσε ως βιταμίνη που περιέχει και αυγό μέσα έτσι μου είπε και μπορώ να πω οτι την τρώνε.
    (Απο που καταλαβαίνεις οτι μια αυγοτροφή η μια βιταμίνη είναι καλή?)
  9. Alexandros

Alexandros New Member

Περιοχή:
    Αθήνα
    Όνομα:
    Αλέξανδρος

Afto einai mia poli kali erotisi, BRAVO Aleksia.

Mipos aftous pou apofasane mia aygotrofi einai kali i kaki, boroune na mas lene GIATI einai kali i kaki. Alios emeis pos tha krinoume pragmatika i aygotrofi einaii kali i oxi.

Den aresa tin aygotrofi, giati to katastima pou tin poulai einai makria ???
    Den areso tin aygotrofi, giati na anoigois tin sakoula, seleis psalida ???
    Den areso tin aygotrofi, giati den kanoune amesos ayga ta poulia mou ???

Areso tin aygotrofi, giati sto pakaketo exei louloudia tipomeno ???
    Areso tin aygotrofi, gaiti einai ftino ???

Pedia, ligo pio likrina, alios einai diskolo na katalabenoume.

Alexandros
  10. Smokie

Smokie Active Member

Περιοχή:
    Κορυδαλλός
    Όνομα:
    Σταμάτης
    Φροντίζω:
    Kαρδερίνες

Εγώ πάντως που την χρησιμοποιώ την GOLD PATEE δεν έχω παρατηρήσει καποιο πρόβλημα (την τρώγανε με ευχαρίστηση και με λίγη σπιρουλίνα ανακατεμένη) αν και τώρα τελευταία την χρησιμοποιώ 1 φορά τον μήνα σχεδον διότι πρωτιμώ το βρασμένο αυγουλάκι .
  11. Stavros

Όνομα:
    Σταύρος
    Φροντίζω:
    Καναρίνια

Εγώ δε δίνω αβγό σκέτο, χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα αβγοτροφή. Όσες φορές χρησιμοποίησα Gold patte δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα. Την τρώγανε κανονικά.
  12. THODORIS1982

THODORIS1982 Member

Περιοχή:
    Λάρισα
    Ring No.:
    ΣΕΚ - 101

Την gold patte της orlux τη χρησιμοποιω εδω και εξι μηνες.Τα malinois την τσακιζουν το ιδιο και μια καρδερινα που εχω στην οποια αργοτερα ανακαληψα οτι δεν αρκει στη διατροφη της.Για λιγα πουλια γενικα ειναι οτι πρεπει οι πατε αυγοτροφες καθως ειναι ετοιμες προς καταναλωση.Το προβλημα αρχιζει οταν εχεισ πολλα πουλια και επειδη συνηθως στα περισσοτερα πετ δε βρισκεις μεγαλες συσκευασιες αυξανεται το κοστος σε αντιθεση με την ξηρη που βρισκεις σε μεγαλεσ συσκευασιες αλλα δεν ειναι ετοιμες προς χρηση
  13. Katerina

Katerina Active Member

Περιοχή:
    Θεσσαλονίκη
    Όνομα:
    Κατερίνα
    Φροντίζω:
    ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ

τα ενηλικα καναρινια μου δεν τρωνε την πατε ιδιαιτερα και χρησιμοποιω την ξηρη αυγοτροφη την οποι ατρωνεμε ευχαριστηση,αλλα τη δινω ετσι...ξηρη,δεν τη βρεχω καθολου ουτε προσθετω κατι.τους αρεσειιδιαιτερα.
  14. mgerom

mgerom Well-Known Member

Περιοχή:
    Παπάγου-Αθήνα
    Όνομα:
    Μάκης
    Φροντίζω:
    Καναρίνια.
    Ring No.:
    FPO AL 144

Την χρησιμοποιώ απο πέρισυ,σαν ένα απο τα βασικα συστατικά
    της αυγοτροφής που φτιάχνω με -ρασκ- για τα κόκκινα.
    Καταναλώνεται μέχρι τέλους.
  15. Rainbow

Rainbow Banned

Περιοχή:
    Κιλκίς
    Όνομα:
    Δημήτρης

Εγω εξηγησα οτι αυτη η αυγοτροφη δε μου κανει,λενε οτι ειναι μαλακη,ανοιξε μια συσκευασια και δες,ειναι τοσο μαλακη οπως αναφερει η orlux? εγω εβαλα στα πουλια μου ουτε τη μιση ταιστρα δεν αδειαζαν σε μια βδομαδα,την τρωγαν με το ζορι η μηπως για να δουμε εαν ειναι καλη η οχι πρεπει να τη δοκιμασω εγω? μετα πηρα μια ξηρη αυγοτροφη την μαλακωσα και την εδωσα στα πουλια,την αλλη μερα ζητημα εαν ειχαν μεινει μερικα υπολλειματα

Η orlux επειδη εχει καποιο ονομα δε σημαινει οτι ολα τα προιοντα της ειναι τελεια,υπαρχουν κι αλλες αυγοτροφες ανωνυμες οι οποιες ειναι καλυτερες,κολληματα με μαρκες εγω δεν εχω
  16. Alexandros

Alexandros New Member

Περιοχή:
    Αθήνα
    Όνομα:
    Αλέξανδρος

Dimitri,

i Orlux grafei gia to Gold Patee : "Orlux Gold patee yellow is a ready-for-use eggfood for canaries, tropical and British finches. It is also a well-accepted titbit for pet birds. Gold patee yellow has a high nutritional value by adding 100 % pure and natural honey."

Afto simenei i aygotrofi exei meli gia na malagoni. Tora an esei pistebeis den einai arketa malako, sigura boris na baleis kai alo meli i ligo rusk. Ego ksero ektrofeis pou dinoune tin aygotrofi san pasta, enoo pou exei mia morfi san crema, kai pisteboune afto einai kalo. Ego dino tin aygotrofi poli ksiri, kai pistebo afto einai kalo. O kathenas apofasi mono tou pos selei na dini tin aygotrofi. Ala oute ego oute i ali boroune na lene MONO afto i afto einai kala.

Tora na trone ta Poulia tin aygotrofi, prepei na exoune sinexisi tin morfi kai to xroma tis aygotrofis. An ego simera alaso tin aygotrofi mou apotoma kai dino afti tin pasta pou kanoune i ali, sigura tin proti ebdomada, ta poulia mou den pane konta. Ola ginete siga siga.

Kai ena mikro paradigma gia afto pou les me tin aygotrofi pou skisoune. Afto distixos den einai katholou metro gia na einai kala i oxi. An ego dino simera tin trofi me to tsoubali, kathe pouli ksekinisi mono na troi afto pou aresi. Exo mia karderina pou troi mono to kanabouri kai fini ola ta ala sporo biso. An exei arketa trofi troi mono kanabouri. Oute dio ebdomades kai afti exei ena sikoti MAYRO kai PRISMENEI. Gia afto prepei na exei afti kathe mera mono ena koutali migma stin taistra, gia na troi ola ta sporia, kai oxi mono afta pou aresei.

Simenei prepei na psaksoume ti xriasete to pouli kai ti exei tin aygotrofi meza. Ida aygotrofes, pou itane ftino, ala ixane mono aygo kai Mpiskota trimena meza. Kai meta prepei na baleis esi Bitamines, Ixnostixia klp klp.

Gia afto egrapsa na poume ligo pio likrina ti pisteboume einai kalo i kako. An grafeis px "Isela mia malaki aygotrofi, gia afto pira tin Patee ala den mou kani, giati den einai arketa malako", katalabeno kalitera ti enois san na grafeis "Afti i aygotrofi den einai kalo".

Den elega den exeis dikio, ala isela na grafeis ligo pio likrina ti den sou aresei, gia na kseroune i ali pou diabasoune pos einai afti i aygotrofi.

Alexandros

PS.: Tin aygotrofi gia kanarinia, exei mono biskota trimeno, ayga, bitamines, ixnostixia klp meza. Den exeis problima na tin dokimaseis. Kai kanonika einai pros to glyko.
  17. THODORIS1982

THODORIS1982 Member

Περιοχή:
    Λάρισα
    Ring No.:
    ΣΕΚ - 101
    Το τελευταιο καιρο παρατηρησα και εγω το ιδιο προβλημα.Στη Λαρισα εχω βρει μονο ενα πετ που εμπορευεται τη συγκεκριμενη αυγοτροφη της ΟRLUX αν και ειναι πολυ καλη οταν ειναι φρεσκια δεν ισχυει το ιδιο οταν ειναι παλια.Τι εννοω επειδη η τιμη της ειναι λιγο τσιμπιμενη οι περισσοτεροι χομπιστες δεν την αγοραζουν.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μενει στα μαγαζια για καιρο.Παρολο που δεν ειναι λιγμενη παρατηρησα τον τελευταιο καιρο οτι δεν ειναι και τοσο παττε οσο ηταν καποτε που την αγοραζα με κλειστα τα ματια.Οσπου ξαφνικα παρατηρησα στα πουλια διαρροια η οποια σταματησε ταυτοχρονα και με τη χορηγηση της.Κανοντας μια ερευνα στα πετ ειδα οτι τα περισσοτερα χρησιμοποιουν τη Raf αλλα δεν υπαρχει συσκευασμενη.Βρηκα ομως μια αλλη της beafar.H εταιρια βγαζει μια αυγοτροφη που ειναι για συντηριση και μια excellent για τον καιρο αναπαραγωγη εως και πτερορια.Μετα απο δοκιμη διαπιστωσα οτι τα πουλια τρελενονται.Δεν ειναι ουτε παττε αλλα και ουτε η κλασσικη ξηρη ειναι κατι ενδιαμεσω
    Last edited: 28 Σεπ 2008