Ουτε πτερορροια ουτε κελαηδημα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γενικά για Καναρίνια' που ξεκίνησε από το μέλος swtos, την 15 Οκτ 2009.

1. swtos

swtos New Member

Περιοχή:
    Αθήνα
    καλησπερα! εχω ενα καναρινι το οποιο πρεπει να ειναι η πρωτη του πτερορια παρολα αυτα εχει σταματισει να μου τραγουδαει καπου στα μεσα του αυγουστου το θεμα ειναι οτι ενταξει εχω δει κανα φτερο που κ που κανα πουπουλο... τωρα εγω δ ξερω και τι να περιμενω, δλδ θα τον δω τελειως γυμνο? και ειναι κ βραχνιασμενο, οταν του βαζω να φαει παει να μ μηλησει (εννοω τα τιτιβισματα που κανουν) αλλα ειναι βραχνιασμενο! το εχω μεσα στο υπνοδωματιο μου διπλα απο την μπαλκονοπορτα κ του δινω 2 ειδων τροφη, αυγοτροφη κ ενα αλλο κοκκινο για νεοσους! κ μετα απο ολη αυτη την εισαγωγη σημερα το βραδυ δλδ τωρα 02:00 σαν να προσπαθουσε να κελαιδησει! τι να κανω? δ ξερω κ κανα γιατρο!

Συγνωμη για το μεγεθος
    ελπιζω σε απαντηση δ θελω να τον χασω διαβασα οτι αν εχει κατι παει γρηγορα!

to hide all adverts.
  2. Georgina

Georgina Well-Known Member

Περιοχή:
    Αθήνα
    Όνομα:
    Tζωρτζίνα
    Φροντίζω:
    Καναρίνια, Budgerigars
    Ποια ειναι ακριβως η απορία σου? :question

Σχετικά με την πτερόρροια ειναι μια φυσιολογική κατασταση στην οποια καθε πουλί αλλάζει σταδιακά το φτέρωμά του. Δεν θα μεινει εντελώς γυμνό εκτός αν πρόκειται για καποια παθολογική κατασταση. Διαχείριση της Πτερόρροιας

Ομως εκεινο που πρέπει να προσέξεις ειναι να κοιμάται φυσιολογικά και ήρεμα το πουλι κατά την διάρκεια της νύχτας. Αν κάθε βράδυ το ξυπνάς στις 2 τα χαράματα και σου κελαηδάει ...κατι δεν παει καλά. Πρέπει να το βαλεις σε ένα ησυχο δωματιο του σπιτιου και να απολαμβάνει τόσες ώρες ύπνου όσα του επιβάλει η φύση και η εποχή. Οταν νυχτώνει ( γυρω στις 8) τα πουλια πρέπει να κοιμούνται και να ξυπνουν με την αυγή.

Παρατηρησε το πουλί αν παρουσιάζει άλλα συμπτώματα , όπως ατονία, φουσκωμα φτερών, περίεργους ηχους , σημαδια στα ματια , στα πόδια , τις κενώσεις του και αν δεις κατι περίεργο επισκέψου εναν γιατρό απο την λιστα που ακολουθεί http://petbirds.gr/forum/t1091/
  3. swtos

swtos New Member

Περιοχή:
    Αθήνα
    ευχαριστω πολυ, ρωτησα γιατι μ φανηκε πολυς καιροσ το ακουσα κ βραχνιασμενο κ νομιζα οτι μηπως κρυωσε, δ εβλεπα κ τα φτερα να πεφτουν σοριδων οπως διαβαζω ειναι και 2,5 μηνες που κραταει! κ κατι τελευταιο τα περιτομα τα του ειναι λευκα ειναι προβλημα?
  4. Georgina

Georgina Well-Known Member

Περιοχή:
    Αθήνα
    Όνομα:
    Tζωρτζίνα
    Φροντίζω:
    Καναρίνια, Budgerigars
    Για παρατετεμένη πτερόρροια δες αυτο Παθολογική Πτερόρροια των Πτηνών

Καλο θα ηταν να βαλεις ενα λευκο χαρτι στον πατο και να φωτογραφισεις ενα δειγμα των κενωσεων του πουλιου για να σου πουν οι εμπειρότετοι την γνωμη τους.