Ποιες τροφες πυρωνουν τα πουλια;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Διατροφή Καναρινιών' που ξεκίνησε από το μέλος zantinos1, την 15 Μαϊ 2009.

1. zantinos1

zantinos1 New Member

Περιοχή:
    γλυφαδα αττικης
    Όνομα:
    τασος
    παιδια ειμαι νεος στο petbirds εδω και μια εβδομαδα περιπου και ομολογω οτι ειναι ολα εδω μεσα φοβερα αναλυουνε τα παντα με μια απιστευτη λεπτομερεια .

θα ηθελα και εγω να βαλω ενα ερωτημα ισως για μερικους να φανει ευκολο και για αλλους δυσκολο ισως ακομα και γελοιο
    το αποτελεσμα θα δειξει στο τελος;))

λοιπον ερωτηση. :) εχουμε στα πουλια την τροφη συντηρισης και κοντευει να φτασει η εποχη ζευγαρωματος, και εχουμε να διαλεξουμε αναμεσα σε 3 τροφες συμπληρωματικες για να κανουμε τα πουλια (τουρμπο) ,ποιες θα ηταν αυτες?
    ας κανω λοιπον εγω την αρχη.

1) αυγο
    2) καναβουρι
    3) χμμμμ αυτο θα το απαντησω στο τελος αναλογος με τις δικες απαντησεις:)

to hide all adverts.
  2. jk21

jk21 Well-Known Member

Περιοχή:
    Περιστέρι-Βόλος
    Όνομα:
    Δημήτρης
    η εποχη ζευγαρωματος ήδη εχει φτασει ανετα κανενα μηνα.τουρμπο τροφες δεν υπαρχουνε ,τα πουλακια γινοντε τουρμπο λογω εποχης και ενστικτου.τροφες με αυξημενη διατροφικη αξια που περιεχουν στοιχεια που ειναι απαραιτητα για την γονιμοτητα και ευγονια των πουλιων υπαρχουνε και ειναι και οι λιπαροι σποροι αφου τα λιπαρα οξεα τους,η αυξημενη βιταμινη ε που βρισκεται στα ελαια τους αλλα και αρκετα ιχνοστοιχεια που εχουν βοηθουν στα πιο πανω.επισης το αυγο το οποιο ειναι πληρης τροφη και ειδικα σε αμινοξεα που δεν βρισκονται σε φυτικες τροφες οπως η μεθειονινη και λυσινη που συνθετουν το αμινοξυ καρνιτινη που αυξανει την γονιμοτητα.τελος το φυτρο του σιταριου που περιεχει ψευδαργυρο συστατικο της κεφαλης των σπερματοζωαριων ωστε να μπορουν να γονιμοποιησουν ,μεγαλη ποσοτητα βιταμινης ε και το αμινοξυ αργινινη που ειναι μαζι με την καρνιτινη βασικα για την γονιμοτητα.επισης η γυρη που μπορει να μπει στην αυγοτροφη γιατι εκτος απο πληρη τροφη εχει και γοναδοτροπες φυσικες ορμονες που επισης αυξανουν την γονιμοτητα

ελπιζω να σε καλυψα;)) βεβαια εχω δει σκευασμα για πουλια με Ginseng - Wikipedia, the free encyclopedia
    μιλαω σοβαρα.αυτο κανει αυτο που λες εσυ αλλα δεν ξερω αν ειναι το καταλληλοτερο για πουλια:confused:

:rolleyes:
  3. Δημήτρης Μακεδόνας

Δημήτρης Μακεδόνας New Member

Περιοχή:
    Πόλη
    Παπαρούνα.
    -Εγώ βάζω καρύδια.

4. jk21

jk21 Well-Known Member

Περιοχή:
    Περιστέρι-Βόλος
    Όνομα:
    Δημήτρης
    τα καρυδια ναι ειναι θρεπτικοτατα και περιεχουν αρκετα απο τα παραπανω που ανεφερα .με προσοχη ομως στη χορηγηση (στην αυγοτροφη συνηθως μπαινει τριμμενο) γιατι εχει αρκετα λιπαρα

η παπαρουνα το μονο που δεν κανει ειναι να πυρωνει .εχει δραση ηρεμιστικη και χρησιμοποιειται απο πολλους την περιοδο που το ζευγαρι εχει ηδη αυγα ή νεοσσους ωστε να μην εχει <<ορμες>> για νεο ζευγαρωμα.υπαρχουν αντικρουομενες θεσεις και για το ποσο καλος ειναι σαν σπορος κατι που δεν εχω γνωμη γιατι δεν τον χρησιμοποιω εδω και καιρο. μονο καποιο μικρο διαστημα το εχω κανει στο μακρινο παρελθον χωρις να ξερω την χρησιμοτητα του ή μη τοτε
  5. mgerom

mgerom Well-Known Member

Περιοχή:
    Παπάγου-Αθήνα
    Όνομα:
    Μάκης
    Φροντίζω:
    Καναρίνια.
    Ring No.:
    FPO AL 144
    " Ματζούνια " πυρώματος, δεν υπάρχουν, όπως αναφέρεται και πιο πάνω.
    Σωστή διατροφή υπάρχει, που μαζί με την άνοδο της θερμοκρασίας και την διάρκεια της ημέρας, φέρνουν τα πουλιά σε αναπαραγωγικό οίστρο.
    Η παπαρούνα είναι ένας λιπαρός σπόρος και σαν τέτοιος
    προσφέρει ότι προσφέρουν και όλοι οι υπόλοιποι αυτού του είδους.
    Οι σπόροι και η θρεπτική τους αξία
  6. Δημήτρης Μακεδόνας

Περιοχή:
    Πόλη
    Αναρωτιέμαι για το Tabernil Canto! Αφού περιέχει τεστοστερόνη μάλλον θα ανεβάζει τη λίμπιντο το πουλιού.
  7. mgerom

mgerom Well-Known Member

Περιοχή:
    Παπάγου-Αθήνα
    Όνομα:
    Μάκης
    Φροντίζω:
    Καναρίνια.
    Ring No.:
    FPO AL 144
    Το Thread μιλάει για τροφές όχι για πρόσθετα :)
    Μπορούμε όμως να το συζητήσουμε διεξοδικά, και να εκφράσει
    ο καθένας την γνώμη και τις εμπειρίες του σ' ένα καινούργιο θέμα.
  8. Δημήτρης Μακεδόνας

Περιοχή:
    Πόλη
    Εγώ είχα την απορία και μιας και είπες ματζούνια..:D
    ξέρω... t:
  9. zantinos1

zantinos1 New Member

Περιοχή:
    γλυφαδα αττικης
    Όνομα:
    τασος
    δηλαδη κυριε μακη και κυριε δημητρη απο οτι καταλαβα χρειαζετε ενα κοκτειλ απο διαφορες τροφες σωστα?
  10. georgio

georgio New Member

Περιοχή:
    θεσσαλονικη
    Εγω βαζω καρυδι τριμμενο,[προσεχω την ποσοτητα] και φυσικα αυγο βρασμενο και το αλλαζω καθε 3 ωρες.Προσοχη με το αυγο γιατι παχαινει!
  11. sainer

sainer New Member

Περιοχή:
    ΛΑΜΙΑ
    Όνομα:
    Γιωργος
    το βασικοτερο στο ''πυρωμα'' η' καλυτερα στην προετοιμασια για μενα ειναι η διαρκεια του φωτος,η θερμοκρασια και η υγρασια.απο τροφες θα ελεγα οτι το βρασμενο αυγο ειναι το καλυτερα.βεβαια οι λιπαροι σποροι,η αυγοτροφη και οι πολυβιταμινες κανουν πολυ καλη δουλεια.καρυδια δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε αν και εχω ακουσει οτι κανουν καλο.επισης η βιταμινη Ε την οποια περνουμε σε μορφη σκονης βοηθαει πολυ.
  12. jk21

jk21 Well-Known Member

Περιοχή:
    Περιστέρι-Βόλος
    Όνομα:
    Δημήτρης
    συμπληρωματα διατροφης (συνθετικα ) για την γονιμοτητα που κυκλοφορουν (οσα ξερω) ειναι αυτα :

fertivit
    Ferti-vit (Orlux)

mutavit (προτεινετε για την πτερρροια αλλα γνωμη μου ειναι οτι ειναι καλυτερο απο το φερτιβιτ σε συστατικα αφου περιεχει περισσοτερη μεθειονινη -λυσινη που συνθετουν την καρνιτινη η οποια ειναι αμινοξυ που ευνοει την γονιμοτητα

Muta-vit (Orlux)

Nekton e

Nekton E

+ οτι περιεχει αργινινη - οτι δεν εχει μεθειονινη καθως και αλλα που εχουν τα προηγουμενα.κανενα δεν περιεχει σεληνιο που βοηθαει και στη γονιμοτητα και στην απορροφηση της βιταμινης Ε

tabernil canto

Πίνακας φαρμακευτικών σκευασμάτων Tabernil

εχει μονο Α,D3,E αλλα εχει την ορμονη μεθυλτεστοστερονη (που αυτη ναι ειναι διεγερτικη).πως θα εξασφαλιστει η διαθεση της μονο στα αρσενικα.τα θηλυκα δεν χρειαζονται μεγαλες δοσεις .ειναι μπουμερανκ.ουτε αυτη εχει σεληνιο

ornicuma

Ornitalia e-shop: Τροφές, βιταμίνες, κλουβιά για εκτροφή σε καρδερίνες, καναρίνια, παπαγαλάκια, αγριοπούλια και εξωτικά πουλιά - Ornicuma R (Powered by CubeCart)

δειχνει να περιεχει αρκετα αλλα δεν γνωριζω ποσοτητες και συγκεκριμενα πραγματα για τα αμινοξεα αλλα και τα μεταλλικα στοιχεια πχ σεληνιο ,ψευδαργυρο που ειναι χρησιμα.για την επιδραση της <<ριβοζης>> και του ginseng στα πουλια δεν γνωριζω και δεν ειμαι υπερ του πυρωματος χωρις το ιδιο το πουλι να το θελει.ειμαι υπερ της προσπαθειας αυξησης της γονιμοτητας και της βελτιωσης του γυρω περιβαλλοντος που δημιουργει τη διαθεση στα πουλια.

ORNIZOL Sel E

Ornitalia e-shop: Τροφές, βιταμίνες, κλουβιά για εκτροφή σε καρδερίνες, καναρίνια, παπαγαλάκια, αγριοπούλια και εξωτικά πουλιά - ORNISOL Sel E 200 50gr (Powered by CubeCart)

Περιεχει βιταμινη Ε και σεληνιο .δεν αναφερει αλλα στην παρουσιαση του προιοντος

quicko E

Τα δραστικα συστατικα του ειναι L-Lysine, L-Arginine, Vitamin E

δεν αναφερει σεληνιο και αλλες βιταμινες

Πιστευω οτι αν η εκτροφη μας δεν ειναι μεγαλη σε αριθμο(ισως ακομα και τοτε αν εχουμε μερακι να σχοληθουμε) ,με μια εγκαιρη και σωστη διατροφη και χρηση φυσικων συμπληρωματων οπως

η μαγια μπυρας http://petbirds.gr/forum/t186/

η γυρη http://petbirds.gr/forum/t1732/

με γοναδοτροπες ορμονες στα συν της

η σπιρουλινα Τι είναι η σπιρουλίνα

το σιτελαιο http://petbirds.gr/forum/t2497/

σαν η μεγαλυτερη φυσικη πηγη βιταμινης Ε

τα brazil nuts http://petbirds.gr/forum/t11040/

σαν η ιδανικη πηγη για σεληνιο και οχι μονο

το φυτρο του σιταριου http://petbirds.gr/forum/t3213-2/

με αργινινη ,βιταμινη ε ,σεληνιο ,ψευδαργυρο (ιδανικος συνδιασμος!)

θα εχουμε πολυ καλα αποτελεσματα!

ολα αυτα μπορουν να προστεθουν στην αυγοτροφη ενω τα φυτρα δινονται και ξεχωρα;))

κλεινοντας θα ηθελα να πω ξανα οτι αν με τον ορο <<πυρωμα >> εννοουμε να φερουμε διατροφικα το πουλι ετοιμο να γονιμοποιησει εχει καλως

αν εννοουμε να το διεγειρουμε τοτε ειναι κατι μου με βρισκει καθετα σε διαφωνια αφου οταν αγαπας κατι και το εχεις σαν παρεα διπλα σου δεν το εξαναγκαζεις να κανει κατι για το οποιο δεν ειναι ετοιμο.αν απο τη ζωη μας εχουμε χασει τη μαγεια του φλερτ ,της αναμονης για αποδοχη απο το ατομο που ειμαστε ερωτευμενοι,του τρυφερου ερωτικου παιχνιδιου και του αμεσου περασματος στην ολοκληρωμενη σχεση ,δεν ειναι απαραιτητο αυτο να το μεταδωσουμε και στους φτερωτους μας φιλους;))
  13. mgerom

mgerom Well-Known Member

Περιοχή:
    Παπάγου-Αθήνα
    Όνομα:
    Μάκης
    Φροντίζω:
    Καναρίνια.
    Ring No.:
    FPO AL 144
    Χρειάζεται ενα μείγμα σπόρων, με ηυξημένους τους λιπαρούς σπόρους, σε ένα ποσοστό
    γύρο στο 15%.Αυγουλάκι βραστό στο ζευγάρι αλλά και ιδιαιτέρως ασβέστιο στα θηλυκά.
    Είναι όμως αργά πλέον για να επιχειρήσεις μια προσπάθεια ζευγαρώματος γιατί θα πέσεις επάνω στην περίοδο της πτερόρροιας μέχρις ότου βγούν οι νεοσσοί και θα υπάρξουν πρακτικά προβλήματα για τους γονείς και για τα νεαρά πουλιά.