Τι θα κάνατε στη θέση μου;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Chit Chat - Διάφορα Θέματα' που ξεκίνησε από το μέλος αγριοπαπιες, την 25 Μαρ 2009.

1. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες New Member

Περιοχή:
    θεσσαλονικη
    Όνομα:
    σταυρος
    ενας γειτονας εχει εναν αρσενικο βουλγαρικο ποιμενικο (πρακτικα η ιδια ρατσα με τον ελληνικο ποιμενικο) τεραστιο γυρω στα 60-70 κιλα. αλα αυτοι λειπουν στο εξωτερικο για δουλειες συνεχεια και ερχονται καθε 10 μερες να το βαλουν φαι και νερο. το εχουν παντα δεμενο με μια χοντρη αλυσιδα ομως αυτος βρηκε τροπο να τη σπαει και να βγαινει εξω στο δρομο απο καποια τρυπα στη περιφραξη τους. ετσι το σκυλι εχει καταληξει αδεσποτο μεσα στο αδιεξοδο της γειτονιας χωρις οθτε ενα μερος να προφυλαχτει απο τη βροχη. τον λυπαμαι και του δινω καθε μερα φαι και νερο περιμενοντας ποτε θα ερθουν τα γαιδουρια αφεντικα του να τον μαζεψουν παλι. αυτος το μονο που κανει ειναι να περιμενει εξω απο την περιφραξη του σπιτιου τους κριμα πολυ κριμα ειναι ενας πανεμορφος τεραστιος σκυλος σαν αρκουδα και κανει σαν τρελος για ενα χαδι

to hide all adverts.
  2. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες New Member

Περιοχή:
    θεσσαλονικη
    Όνομα:
    σταυρος
    δεν μπορω να τον παρω στο οικοπεδο μου γιατι η δαφνη (η δικια μου ποιμενικη) δεν τον χωνευει καθολου και σιγουρα θα του ριχτει αν τον βαλω μεσα
  3. Φαμπιο

Φαμπιο New Member

Περιοχή:
    Αθηνα
    Όνομα:
    Νικη
    Ασε που αν τον βαλεις μεσα κι ερθουν θα βρεις και τον μπελα σου:mad:
    Δυσκολη κατασταση παντως...
    Εγω θα προσπαθουσα να τον δωσω καπου,που ειναι δυσκολο ετσι απλα,αλλα ποτε δεν ξερεις...Συμβουλεψου ενα φιλοζωικο σωματειο!Αν εχετε καποιο στη θεσσαλονικη που σιγουρα θα εχετε!
    Ρωτα και στους strays...www.strays.gr και
    www.pets.gr
    Αν εχεις την καλοσυνη θα ηθελα να μας ενημερωνεις...
  4. niva2gr

niva2gr New Member

Περιοχή:
    Λιβαδεια
    Όνομα:
    Μαρία
    Αυτή τη στιγμή τα περισσότερα σωματεία της Αττικής είναι τίγκα! Ιδιαίτερα αν σκεφτείς οτι τα περισσότερα δεν έχουν ειδικές εγκαταστάσεις, αλλά τα ζώα τα φιλοξενούν εθελοντές στα σπίτια τους!

Μιά ελπίδα νομίζω μπορούν να σας δώσουν οι αγγελίες. Πρωτ' απ' όλα μίλησε με τα αφεντικά του για να δεις αν έχουν τη διάθεση να το δώσουν (που μάλλον θα την έχουν). Μετά βγάλε μερικές φωτογραφίες και φτιάξε μιά αγγελία την οποία θα καταρτήσεις σε διάφορες σελίδες στο ίντερνετ. Σε αυτό μπορώ να βοηθήσω και εγώ.
  5. Lefterhs

Lefterhs Member

Περιοχή:
    Ν.Επιβάτες-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Όνομα:
    Λευτέρης-Μαρία
    Επειδή το σκυλί δεν είναι αδέσποτο αλλά έχει "ιδιοκτήτες" όπως αναφέρεις (τα εισαγωγικά παραπέμπουν σε χαρακτηρισμό για τους συγκεκριμένους, που δεν θά' θελα να χρησιμοποιήσω:mad:), για να μην βρεις τον μπελά σου, ρίξε μια ματιά εδώ...http://petbirds.gr/forum/t9796/#post100170. Μακάρι να βρεις σ' αυτό το ποστ(#8) την απάντηση στην ερώτησή σου, ώστε να μπορέσεις να βοηθήσεις τον ποιμενικό!
  6. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες New Member

Περιοχή:
    θεσσαλονικη
    Όνομα:
    σταυρος
    οι "ανθρωποι" που το εχουν δεν θελουν να το δωσουν. ολα οσα γινονται τα θεωρουν οκ. ετσι κανανε παντα. τα τελευταια 10 χρονια εχουν "αλαξει" 7 σκυλια που η τρελαθηκαν απο την μοναξια την πεινα και την διψα και την εκαναν πηδοντας την 1,7 μ περιφραξη η πεθαναν εντος της περιφραξης τους. αυτοι νομιζουν οτι τον σκυλο τον εχεις για 2 μηνες το καλοκαιρι και μετα τον δενεις σε μια αλυσιδα και τον βαζεις στην καταψηξη για τους υπολοιπους 10.το ζωο ειναι σε αθλια κατασταση αν δεν το ταιζα θα το ειχε πει το ποιημα .τρωει και πολυ ο ατιμος 1 κιλο κροκετα την μερα σχεδον.φανταστειτε οτι ειναι 16 μερες τωρα στο δρομο και δεν εχουν γυρισει ακομη να δουν τι γινεται ,υποθετω πως βαζουν φαι για ενα μηνα και νερο σε μια μεγαλη λεκανη και ξαναερχοναται για ενα τεταρτακι καθε μηνα να το αλαξουν. ειναι παντως ενα πανεμορφο σκυλι και κανει σα τρελος μολις με δει αφου τον ταιζω. δεν ξερω τι να κανω απο τη μια δεν θελω να κανω εχθρους μεσα στη γειτονια απο την αλλη ομως τετοια γαιδουρια τι να τους πεις.κριμα το ζωο . μακαρι να το επαιρνε καποιος ειναι πρακτικα αδεσποτο πλεον
  7. niva2gr

niva2gr New Member

Περιοχή:
    Λιβαδεια
    Όνομα:
    Μαρία
    Πάντως αν η αυλή τους είναι σε αντίστοιχη κατάσταση μπορείς να καλέσεις και το Υγειονομικό. Αν τους απειλήσουν λίγο και απο εκεί ίσως να αρχίσουν να βάζουν μυαλό. Επίσης μπορείς ανωνύμως να καλέσεις την αστυνομία για τη "φασαρία" που κάνει ο σκύλος. Τέλος, αν θέλεις να το τραβηξεις, μπορείς να κάνεις επώνυμη καταγγελία σε εισαγγελέα (στην αστυνομία ξεραίνονται στα γέλια με αυτά) για παραμέληση οικόσιτου ζώου.
  8. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες New Member

Περιοχή:
    θεσσαλονικη
    Όνομα:
    σταυρος
    ρωτησα στη δουλεια μου μηπως κανενας τον θελει.μου ειπαν να το βγαλω μια φωτο και κατι θα προσπαθησουν να κανουν. αυτο το πλασμα εχει αναγκη απο αφεντικο να το φροντιζει και να το αγαπαει δεν ειναι πραγμα να το αφηνεις 10 μηνες στο δρομο. τουλαχιστον τα αλλα τους σκυλια ειχαν το μυαλο να φυγουν αυτο καθεται ομως ειναι ακομη πιστο στο σπιτι του ισως το γεγονος οτι το ταιζω εχει σχεση. πολλα ζωα υποφερουν εξαιτιας των αφεντικων τους και το τρελο ειναι οτι αυτοι οι ανθρωποι νομιζουν οτι αυτα ολα ειναι οκ.το προηγουμενο σκυλι που τους εφυγε ηταν ενα θηλυκο ροτβαιλερ το οποιο το ειχαν μεγαλωσει παρεα με ενα αδεσποτο που ειχε ερθει στο οικοπεδο τους (ενα μικρο θηλυκο πολυ ομορφο) φανταστειτε οτι το ημιαιμο θηλυκο το πηγαν με το αμαξι μακρια και το παρατησαν στο δρομο γιατι ειχε μεινει εγκυος (λιγο πριν γενησει ) γιατι οπως μου ειπαν αυτο δεν ηταν καλο (δεν ηταν ρατσας)και τι να το κανανε με τα κουταβια οποτε το πεταξανε .βλεπω καθε μερα σκοτωμενα κουταβακια στο δρομο για τη δουλεια μου.δουλευω ταγαραδες στην πρωην χωματερη στην οποια ζουσαν απο τα σκουπιδια εκατνταδες σκυλια .τωρα η χωματερη εκλεισε και απο την πεινα τρωνε το ενα το αλο και την πληρωνουν τα κουταβια πρωτα εχει μαυρισει η ψυχη μου να βλεπω τις μανες πανω απο σκοτωμενα μωρα. και αυτα τα σκυλια καποτε ανοικαν σε τετοιου ειδους "αφεντικα".δεν μπορω να καταλαβω τετοια ατομα αν εχανα (χτυπα ξυλο) τη δαφνη η τη χλοη (οι σκυλιτσες μου) θα τρελενομουν απο τον καημο μου.ειναι αδυνατο να μην δεθεις με τετοια πλασματα εδω με τις παπιες και τα πουλια δενεσαι που στο κατω κατω δεν ανταποδιδουν την αγαπη (το κανουν με τον τροπο τους) οχι με ενα σκυλο που πραγματικα σε λατρευει και θα εδινε χωρις δευτερη σσκεψη ακομη και τη ζωη του για σενα.τελικα οι ανθρωποι ειμαστε τα χειροτερα ζωα ουτε τα ορνια δε μας φτανουν σε κακια
  9. Lefterhs

Lefterhs Member

Περιοχή:
    Ν.Επιβάτες-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Όνομα:
    Λευτέρης-Μαρία
    Μακάρι να μπορέσει κάποιος από τους φίλους σου να του προσφέρει ένα σπίτι που θα το αγκαλιάσει με αγάπη, όχι επειδή είναι "ράτσας", αλλά επειδή κανένα ζώο που προσφέρει τα πάντα -σύμφωνα με τις δυνατότητές του- στο αφεντικό του, δεν αξίζει τέτοιας συμπεριφοράς! Αν και πολύ φοβάμαι ότι σύμφωνα μ' αυτά που λες, οι "κύριοι" αυτοι θα φροντίσουν σύντομα να το αντικαταστήσουν με κάποιο άλλο, γιατί μάλλον ικανοποιούνται με το να έχουν κάποιο ζωντανό να ταλαιπωρούν...
  10. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες New Member

Περιοχή:
    θεσσαλονικη
    Όνομα:
    σταυρος
    μονο ετσι πιστευω γινεται .να το μαζεψει καποιος απο τον δρομο. καταγγελια δυσκολο να κανω γιατι δεν θα υπαρχει ανωνυμια μια που ειμαι ο μονος μονιμος κατοικος της γειτονιας (τα υπολοιπα σπιτια χρησιμοποιουνται μονο σαν εξοχικα) και οι ποιο κοντινοι μονιμοι γειτονες ειναι 300-500 μ μακρια οποτε οτι και αν γινει εγω θα φανω. οταν εχεις και ζωα στον κηπο φοβασαι γιατι υπαρχουν και φολες και δεν ξερεις ποτε τι ειναι ικανος να σου κανει καποιος για εκδικιση. εχω ακουσει και διαφορα οποτε τρεμω>>> πριν μερικα χρονια στη περιοχη μας καποιος για εκδικιση σκοτωσε ολα τα σκυλια σε μια γειτονια γιατι ειχε χωραφι διπλα στα σπιτια και ελεγε οτι τα δεντρα στις αυλες κρυβουν τον ηλιο απο τα καλαμποκια του φυσικα δεν αποδειχθηκε ποτε οτι το εκανε γιατι μονο με αυτοφορο μπορεις να αποδειξεις κατι τετοιο.εγω προσωπικα αν μου το εκανε αυτο θα του εκαιγα την καλιεργεια καθε χρονο οταν θα ηταν ωριμα και ξερα τα καλαμποκια μεχρι να ψοφουσε στην πεινα και αυτος και η οικογενεια του.σε αυτο που λες λευτερη δεν θα μπορουσες να εχεις περισοτερο δικιο
  11. Φαμπιο

Φαμπιο New Member

Περιοχή:
    Αθηνα
    Όνομα:
    Νικη
    Μη το καταγγειλεις γιατι το μονο που θα βγει χαμενο θα ειναι το σκυλι...Αν τους κανει μηνυση το υγειονομικο θα το πεταξουν το σκυλι καπου μακρια σου...Δοκιμασες με τις φιλοζωικες?
  12. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες New Member

Περιοχή:
    θεσσαλονικη
    Όνομα:
    σταυρος
    dokimasa σε καποιους αλα δεν βρηκα ακρη γιατι ακομη το ζωο τυπικα εχει αφεντικα (σημερα ειναι η 19 η 20 μερα που ειναι στο δρομο) ευτυχως οι αλλοι γειτονες που ερχονται σαβατοκυριακο το συμπαθουν (και φυσικα βριζουν τα αφεντικα του) και δεν το εδιωξαν .ειναι ενας τεραστιος αρκουδος με καλη ψυχη τον φοβασαι αν τον δεις πρωτη φορα αλα αυτος ειναι αρνι, δεν σταματαει να γλυφει τα χερια μου οταν του βαζω φαι και δεν τρωει αν δεν φυγω οσο ειμαι κοντα του αδιαφορει για το φαι αν και πεινασμενος και κανει σα τρελος να με ευχαριστησει. οι δικες μου οι γαιδαρες ποτε δεν κανανε ετσι αντιθετα εγω τις καλοπιανω να φανε το φαι τους .κακομαθημενες οτι θελουν μας κανουν
  13. arkas

arkas New Member

Περιοχή:
    Κορωπί
    Όνομα:
    Αντρέας
    Έχω ένα γνωστό που ψάχνει για έναν τέτοιο σκύλο για φύλακα,
    φυλάει καθόλου? Αλλά το κακό είναι ότι ο σκύλος είναι Θεσσαλονίκη
    αν ήταν Αθήνα θα ερχόμουν να τον δω. Μπορείς να ποστάρεις καμμιά φωτό
    του?
  14. Φαμπιο

Φαμπιο New Member

Περιοχή:
    Αθηνα
    Όνομα:
    Νικη

Αν του συμπεριφερθει ομορφα,του βαζει καλο φαι,καθαρο νερο ολα τα σκυλια γινονται φυλακες;))
    Ειδικα αυτος που αν τον παρει θα σωθει στην κυριολεξια,ο σκυλος θα το καταλαβει και θα του προσφερει τα παντα αρκει να του φερθει ωραια κι ο σκυλος να δεθει και να παρει τα πανω του...;))
  15. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες New Member

Περιοχή:
    θεσσαλονικη
    Όνομα:
    σταυρος
    οταν βρισκονταν στην περιφραξη του μεσα ηταν τρομακτικος φυλακας. παγωνει το αιμα σου αν τον δεις να ορμαει και μονο απο το βαθος του ηχου του γαυγισματος καταλαβαινεισ πως δεν προκειται για συνηθισμενο ζωο. η δαφνη η δικια μου ειναι αρκετα μεγαλο ζωο (περιπου οσο ενα μεγαλο αρσενικο λ.υκοσκυλο και λιγο μεγαλητερη) και μοιαζει πολυ ντελικατη μπροστα του. θα στειλω φοτο αν ειναι να τον δειτε
  16. Katerina

Katerina Active Member

Περιοχή:
    Θεσσαλονίκη
    Όνομα:
    Κατερίνα
    Φροντίζω:
    ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Μακαρι να μπορορυσα να τον παρω αλλα εχω ηδη καυκασιο...μιλησα με καποιον και μπορουν να τον παρουν στα ζαγοροχωρια,εχουν αγελαδες και θ αηθελαν τετοιο φυλακα.αν θες...φυγαδευουμε το σκυλο και λεμε οτι χαθηκε...:redface1τουλαχιστον εκει θα εχει καθημερινη τροφη και νερο!τι λες?:Dμενω καλαμαρια,δουλευω στο λακκωμα.ο κουμπαρος μας μπορει να τον παρει...αν δε βρεις κατι αλλο θ αοργανωσουμε τη φυγαδευση!
  17. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες New Member

Περιοχή:
    θεσσαλονικη
    Όνομα:
    σταυρος
    τελεια ! συμφωνω! εχω βγαλει φοτο και τισ μοιραζω στη δουλεια μου μηπως και εβρισκα κανεναν αλα ακομη τιποτα . εγω μενω μεταξυ επανομης και ν ηρακλειας περιπου 1,5 χιλιομετρα μετα τη στροφη για μεσημερι.θα ξαναδω τα μυν σημερα και αν ειναι ανταλασουμε και τηλ να συνενοηθουμε.πρεπει να εχετε κατι σαν φορτηγακι για να το παρετε, δεν ειναι ημερο ζωο σε εμενα ειναι καλος γιατι τον ταιζω αλα σε αγνωστο δεν θα ηταν φρονιμο να τον βαλουν μεσα σε αμαξι.κατι σαν κλειστο φορτηγακι θα ηταν τελειο και θα τον δελεασω εγω με φαγητο να μπει μεσα. περιμενω μυν για τη ν επιχειρηση ΡΟΚΥ
  18. Katerina

Katerina Active Member

Περιοχή:
    Θεσσαλονίκη
    Όνομα:
    Κατερίνα
    Φροντίζω:
    ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Σταυρο ,μιλησα με τον κουμπαρο μας και το θελει το σκυλι,θα κανονισει για αγροτικο αυτοκινητο,αν θες στειλε μου το τηλ σου σε πμ να του το δωσω ν ασυνεννοηθειτε οποτε μπορεις κι αν μπορεις εννοειται!:D;)):p
  19. Elize

Elize Member

Περιοχή:
    Thessaloniki
    Μπράβο παιδιά, εάν γίνει έτσι σίγουρα θα 'ναι καλύτερα για τον σκύλο.
    Λογικά είναι τώρα αδέσποτο, άρα γίνεται κάτι τέτοιο. Να μας ενημερώσετε για την συνέχεια:)
  20. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες New Member

Περιοχή:
    θεσσαλονικη
    Όνομα:
    σταυρος
    εστειλα το τηλ κατερινα δεσ τα πρωσωπικα σου μην. ειναι και γιορτες τωρα οποτε πιο ευκολα θα γινει η φαση.