Σιρόπι με βότανα και πρόπολη για πρόληψη ασθενειών στα πτηνα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Βότανα - Φυσικές Θεραπείες' που ξεκίνησε από το μέλος jk21, την 27 Φεβ 2009.

1. jk21

jk21 Well-Known Member

Περιοχή:
    Περιστέρι, Βόλος
    Φροντίζω:
    Καναρίνια, Ιθαγενή
    Το σκεύασμα σιροπιού για το οποίο περιγράφεται ο τρόπος παρασκευής του στη συνέχεια ,θα ήθελα να τονίσω ότι είναι μια πρόταση που βγήκε ύστερα από τη αναζήτηση πληροφοριών για τη χρήση και τις ιδιότητες κάποιων φαρμακευτικών βοτάνων που ίσως να έχουν θετικά αποτελέσματα στην πρόληψη κάποιων από τις ασθένειες που απειλούν συχνά τους φτερωτούς μας φίλους. Δεν είναι κάτι που προκύπτει κάτω από τις κατευθύνσεις ενός ατόμου με επιστημονική κατάρτιση στο αντικείμενο της φαρμακευτικής .

Τα υλικά που χρησιμοποιούμε είναι το θυμάρι ,η ρίγανη ,το δίκταμο, το σκόρδο ,η εχινάκια , το αγριοράδικο(προς τη ρίζα κατά προτίμηση) ,η τσουκνίδα και η αγκινάρα ( φύλλα ,όχι πέταλα του λουλουδιού) .Αφού τα πλύνουμε καλά ,τα τοποθετούμε σε κατσαρόλι σκεπάζοντάς τα ίσα- ίσα με νερό(ποσότητα 2 δάχτυλα ύψος το πολύ). Αφού αρχίζουν να βράζουν τα αφήνουμε στη φωτιά για 10 λεπτά .Στη συνέχεια τα στραγγίζουμε καλά να πάρουμε όλους τους χυμούς και στη συνέχεια βράζουμε ξανά το υγρό (το πολύ 5 λεπτά) ώστε να εξατμισθεί ένα μέρος του (διαδικασία εκχύλισης).

Το υγρό που έχουμε πάρει το αναμιγνύουμε τελικά με μέλι σε γυάλινο βάζο, σε αναλογία όγκων 1 μέρος μέλι , 2 μέρη υγρό εκχύλισμα ώστε να έχει τη υφή και ροή ενός σιροπιού . Στο μίγμα προσθέτουμε 3 κουταλιές της σούπας έτοιμο σιρόπι πρόπολης κατά προτίμηση χωρίς (αλλιώς το πολύ 10%) αλκοόλ ή 20 σταγόνες εκχυλίσματος πρόπολης 20% απαραίτητα χωρίς αλκοόλ.

Εναλλακτικά μπορούμε να φτιάξουμε το δικό μας διάλυμα πρόπολης διαλύοντας 10 γρ πρόπολης σε 50 γρ ή mlνερού. Η πρόπολη πρέπει να προστεθεί σε μορφή σκόνης .Για να γίνει αυτό την καταψύχουμε μια μέρα και στη συνέχεια την τρίβουμε είτε σε multi ,είτε για καλύτερα αποτελέσματα σε μύλο καφέ. Όταν προστεθεί στο νερό βοηθητικά στη διάλυση της μπορούμε να βάλουμε ελάχιστη (στη μύτη κουταλιού του espresso) ποσότητα λεκιθίνης . Το ανακινούμε κάθε μέρα για δέκα μέρες.

Ο δικός μου τρόπος εφαρμογής του σιροπιού στα πουλιά μου είναι με αραίωση μιας κουταλιάς της σούπας σε 300ml νερού και χορήγηση του αντί νερού 1 βδομάδα κάθε μήνα ή 3-4 μέρες το δεκαπενθήμερο.Η αραίωση του ίσως να είναι υπεραρκετή αλλά γίνεται για να μην υπάρξουν προβλήματα έως ότου το σκεύασμα εξακριβωθεί σε μεσοπρόθεσμο διάστημα ότι δεν έχει παρενέργειες στα πουλάκια. Σε αυτό θα πρέπει να δοθεί μεγάλη σημασία! Εννοείται επίσης ότι πρέπει να γίνεται σχολαστικός καθαρισμός της ποτίστρας όλο αυτό το διάστημα. Εναλλακτικά προτείνεται η ίδια ποσότητα σκευάσματος σαν προσθήκη ελαφρώς φυσικά αραιωμένο σε νερό στην αυγοτροφή του αντίστοιχου διαστήματος.
  2. jamieo

jamieo New Member

Περιοχή:
    Cordova, USA
    Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες αυτές! Αυτό είναι παρόμοιο με ένα προϊόν που διατίθεται εδώ στην Αμερική. Έχει ως στόχο να υποστηρίξει το πουλί του ανοσοποιητικού συστήματος.

http://www.wellpetimmune.com/
  3. Βασιλης

Βασιλης New Member

Περιοχή:
    Aθηνα
    Δημήτρη πολύ ενδιαφέρον το σιρόπι. Θα ήθελα μόνο να ρωτήσω αν διατηρείται για κάποιο διάστημα, εντός ή εκτός ψυγείου, ή πρέπει κάθε φορά να παρασκευάζουμε νέο;

Για τη διάλυση σε νερό πιστεύω ότι είναι μεγάλη, κάποια βότανα τα χρησιμοποιώ σαν ρόφημα (χαμομήλι, θυμάρι, βασιλικό και μέντα με μια κουταλιά μέλι στο λίτρο) χωρίς πρόβλημα στα πουλιά. Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα καθώς και για την πρόπολη σε τι δόσεις μπορούμε να τα χορηγήσουμε άφοβα. Φυσικά το συγκεκριμένο έχει μεγάλη δόση μέλι οπότε πρέπει να υπάρχει και μεγάλη διάλυση σε νερό μήπως όμως έτσι χάνουμε ποσότητα από τις ουσίες των βοτάνων;
  4. jk21

jk21 Well-Known Member

Περιοχή:
    Περιστέρι, Βόλος
    Φροντίζω:
    Καναρίνια, Ιθαγενή
    βασιλη το σιροπι αρκει να μην ειναι σε ζεστη δεν εχει προβλημα .οι ιδιες οι ουσιες που εχει δρουνε οι περισσοτερες σαν φυσικα συντηρητικα τροφιμων λογω των ιδιοτητων που εχουν.στα αρθρα που εχω διαβασει για το καθενα το χω δει και αυτο.βεβαια ενα ψυγειο δεν βλαπτει.ειδικα αν η προπολη εχει και οινοπνευμα τοτε διατηρειται περισσοτερο αλλα το οινοπνευμα ειπαμε πρεπει να το αποφυγουμε ,η να ειμαστε στο ελαχιστο δυνατο.αν δεν εχεις λοιπον μεσα βαμα προπολης σε οινοπνευμα τοτε καντο πιο πυκνο.λογω αλκοολ προτεινω αραιες δοσεις.εγω δεν εχω προβλημα αλλα οσοι δεν το δωσουν και πολυ σημασια θελω να μαι ησυχος οτι δεν θα γινω αιτια να παθει κακο πουλακι.το θεμα ειναι να πετυχουμε κατι καλυτερο απο τα φαρμακα χωρις λογο:confused:.ετσι κι αλλιως καποια βοτανα τα βαζω ετσι κι αλλιως στην αυγοτροφη.να σαι σιγουρος οτι και μικρες δοσεις αν ειναι τακτικες ,δουλεια θα κανουν σε σημαντικο βαθμο.το μελι ειναι τοσο γιανα εχει τη μορφη σιροπιου .αν θες καντο πιο αραιο

με την ευκαιρια θα θελα να ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ το μελος του pb ΑΝΤΩΝΗ ΠΑΤΣΗ για την ΠΡΟΠΟΛΗ που μου εστειλε για να κανω για μας αυτες τις δοκιμες στη χρηση της (βλεποντας την προσπαθεια για εισαγωγη της στην εκτροφη καναρινιων και οχι μονο) μη δεχομενος να δωσω χρηματα ουτε καν για το κουριερ απο καστορια!
  5. Frania

Frania Active Member

Περιοχή:
    Θεσσαλονίκη
    Τον ευχαριστουμε λοιπον!Αν και νομιζω οτι για καποιους ανθρωπους η ιδεα οτι θα βοηθησουν ειναι απο μονη της ενα μεγαλο ευχαριστω!Κατι τετοιο μου θυμιζει η περιπτωση...σας φιλοι μου:)
: βότανα